Przekształć pierwsze wypowiedzenie zastąpić imiesłowowy równoważnik zdania

Pobierz

Imiesłów przysłówkowy uprzedni -wtedy, kiedy jedna czynnośćBudowa zdania: części zdania.. Nie zmieniaj sensu wypowiedzenia: Żyjąc w postawie wdzięczności, człowiek zapomina o samym sobie.. Gdy wracałem ze szkoły, wstąpiłem do kolegi.. Film, który obejrzałem, bardzo mi się spodobał.Przekształć podane wypowiedzenia (.). 2010-03-29 17:46:03; Przekształć to zdanie.. 2012-03-15 16:39:21; Okrość skąd pochodzą poszczególne związki frazeologiczne:z Bibli czy z mitologii.. Dzięki Ani zrozumiesz, co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą.. Można jednak potraktować łagodnie równoważniki imiesłowowe w zdaniach bezpodmiotowych, np.Jan 21, 2021Wypowiedzenie rozpoczyna się wielką literą, a kończy kropką, wykrzyknikiem, znakiem zapytania lub wielokropkiem.. Ponieważ Andrzej pragnie zostać podróżnikiem, pilnie uczy się geografii.. b)żeromski, tworząc postać borowicza i radka , opierał się na własnych doświadczeniach życiowych.. Uwaga, niektóre wypowiedzenia zawierają błędy - mogą one dotyczyć formy imiesłowu albo zapisu.kartkówka imiesłowowy równoważnik zdania.pdf (22 KB) Pobierz.. Ułóż z każdym z nich zdanie, a potem przekształć wypowiedzenie tak, aby przekazywało tą samą treść ale innymi słowami.. Zdania złożone.. c)cyprian norwid zmarł na obczyźnie , w .Przekształć podane wypowiedzenia ze zdań okolicznikowych na imiesłowowe równoważniki zdań..

Imiesłowowy równoważnik zdania.

Imiesłów przysłówkowy współczesny -wtedy, kiedy dwie czynności dzieją się równocześnie.. • wyrazy określające: (pisząc) list do kolegi (uzupełniwszy) braki w zeszycie.. Wypowiedzenia możemy podzielić na: • zdania - czyli te wypowiedzenia, które zawierają orzeczenie (utworzone przez osobową formę czasownika); Nauczyciel prowadzi lekcję.. Mowa niezależna i mowa .Przeczytajcie dokładnie czym jest wypowiedzenie i jak się dzieli: zdanie i równoważnik zdania.. - Odrabiamy.pl Język polski - szkoła podstawowaFeb 28, 2021przekształć podane wypowiedzenia złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania w zdania złożone podrzędnie lub współrzędnie.nazwij powstałe zdania.. Zapożyczenia - łacina w języku polskim - popularne zwroty.. Szli polną drogą, śmiejąc się głośno.. Orzeczenie!. Związki składniowe.. a) Bardzo się denerwowaliście, gdy czekaliście na egzamin.. c) Wróciwszy do naszych przyjaciół, od razu poprawiliśmy sobie humor.Imiesłowowe równoważniki zdań podrzędnych możemy podzielić na kilka typów.. przyprawiac o bol glowy.. c) Nie mogłem się powstrzymać od śmiechu, gdy czytałem tę książkę.. Słucham.Poradnia Językowa PWN - kompendium wiedzy językowej w postaci pytań i odpowiedzi znanych ekspertów: pisownia, gramatyka, składnia, wymowa.Pamiętaj -zdania z imiesłowowym równoważnikiem zdania muszą mieć ten sam podmiot: Karol mówił intensywnie gestykulując..

... wypowiedzenie trzeba oddzielic przecinkiem.

(stojąc) obok szafy (wysławszy) w pośpiechu paczkę.Dec 21, 2020Oct 21, 2021Apr 11, 2021Przekształć zdania, zastępując zdania podrzędne imiesłowowymi równoważnikami zdania.. 6.Używając odpowiednich imiesłowów przymiotnikowych, podany niżej tekst przeredaguj tak, aby nie było w nim powtórzeń.. patrząc zrobiwszy.. Po przypomnieniu wiadomości wykonajcie ćwiczenia: 1.,2., str.209.sprawdzian imiesłowowy równoważnik zdania.pdf (22 KB) Pobierz.. Kiedy czytała list, pogrążyła się we wspomnieniach.. a) Wracając z teatru spotkałem sąsiadkę.. Był on ekranizacją książki, którą przeczytałem niedawno.. stojąc wysławszy.. kartkowka imieslowowy rownowaznik zdania ( kartkowka_imieslowowy_rownowaznik_zdania.pdf ) .. zlozone z imieslowowym rownowaznikiem zdania, - w wypowiedzenie wspolrzednie zlozone.. Następnie sięgnijcie do repetytorium na str.181 (Składnia) i przeanalizujcie : Zdania i równoważniki zdań, Zdania pojedyncze i złożone, Części zdania.. Kasia, idac do szkoly, zgubila plecak.Na pierwszy rzut oka termin "imieslowowy rownowaznik zdania" moze.. Dzien dobry, zwracam sie do Panstwa z dosc prostym.. 2011-09-24 22:40:51W wypowiedzeniach złożonych najczęściej jako równoważniki zdań występują konstrukcje z imiesłowami przysłówkowymi ( współczesnym i uprzednim) : Siedział przy stole, czytając gazetę..

Nov 18, 2020Podane zdania złożone przekształć na wypowiedzenia z imiesłowowym równoważnikiem zdania.

Wpisz w puste miejsca przeredagowane fragmenty zdań.. uzupełnij treśćSzkoła podstawowa Język polski Przekształć podane wypowiedzenia z imiesłowowych równoważników zdań na zdania podrzędne okolicznikowe.. Części zdania.. Typy orzeczeń.. Nie możemy więc uznać za poprawne zdań typu: "Idąc przez most, spadła mu czapka", "Spacerując nad brzegiem morza, przeszkadzał nam silny wiatr".. c) Zwierzęta przeczuwały nadchodzącą burzę i schowały się w swoich kryjówkach.. b) Kiedy wracałem ze szkoły, wstąpiłem na chwilę do cukierni po pączki.. a) Kiedy wracałem z teatru, spotkałem sąsiadkę.. Gdyby postępował nierozważnie, naraziłby się na niebezpieczeństwo.. b) Pewnie odniesiesz sukces, systematycznie ćwicząc na fortepianie.. b) Skończył odrabiać pracę domową i uśmiechnął się z zadowoleniem.. a) Wędrując ulicami miasta, podziwialiśmy piękne fasady starych kamienic.. Związki frazeologiczne z mitologii:) Zwierzęta jako bohaterowie związków frazeologicznych.. Każde zdanie musi zawierać:Stwórz pary, dobierając do zdań złożonych podrzędnie odpowiadające im prawidłowe wypowiedzenia z IMIESŁOWOWYM RÓWNOWAŻNIKIEM ZDANIA.. W sobotę poszedłem na film, który polecił mi kolega..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt